Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Nelerdir?

Endüstriyel mutfak ekipmanlarının kullanım alanları oldukça geniştir. Paslanmaz çelik’ten imal edilen endüstriyel mutfak ürünleri fırın,  otel,  restoran,  lokanta,  bar,  hastane,  pastane,  okul,  cafe,  catering gibi işletmelerin mutfağında ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Özellikle ana mutfak ve servis yapılan mutfaklarda paslanmaz olmaları nedeniyle tercih edilir. Endüstriyel mutfak ekipmanlarının birçok çeşidi vardır. Otel mutfak ekipmanları içerisinde hemen hemen hepsini görmek mümkündür. Öncelikle ekipmanların yerleştirileceği mekân uygun bir şekilde projelendirilip daha sonra ihtiyaç olacak ekipmanlarla donatılır. Mutfak ekipmanları seçilirken yapılacak olan işin içeriği burada ön plana çıkacaktır ve işin içeriğine göre uygun ekipmanlar seçilmelidir.

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Çeşitleri

Mutfak ayrı bir sanattır. Mutfakta şefler sanat hünerlerini gösterirken en büyük yardımcıları mutfak ekipmanlarıdır. Sektörsel anlamda bu yüzden ekipman konusunda her zaman yeniliklere ihtiyaç vardır. Son donanım teknolojik ürünleri çeşitlendirmek bu yüzden önemlidir. Mutfakta kullanılacak alana göre birçok ekipman çeşidi vardır. Soğuk hava deposundan pişirme ve hazırlık aşamalarının her evresinde birçok ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu ekipmanları çeşitlendirilirken her aşamayı ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Ekipman kurulumu yapılacak işletmenin yapacağı menü ve servis şekli doğrultusunda zamandan kazandırmak ve işleri pratik şekilde yapabilmek adına bir mutfak ekipman listesi çıkarılır. Bu ürünler kullanım alanlarına göre çeşitlendirilebilinir. Mutfak kurulum aşamasında tezgâh ve davlumbazlar ile işe başlanır. 

Hazırlık Aşamalarında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Hamur işleri yapılan endüstriyel mutfakta kullanılan ekipmanlar başında hamur yoğurma makineleri, hamur karıştırma mikserleri ve hamur açma makineleri gelmektedir. Doğrama ekipmanları da yemek yapım aşamasında el altında bulunması gereken aletlerdir. Soğan ve patates soyma ve doğrama makinesi, sebzeleri şekillide doğrayabilen özel başlıklı ekipmanlar, parçalama ekipmanları, el ve endüstriyel mikser çeşitleri, şekillendirme makineleri, kemik testeresi, dilimleme makineleri, tatlı sıkma ve dökme makineleri,  mutfakların vazgeçilmezlerindendir. Et, tavuk, balık gibi ürünler için ise kıyma makineleri, et dövücüler, et doğrayıcı ve parçalayıcılar ekipmanlardan en çok tercih edilenlerdendir. Mayalama ve dinlendirme dolapları hazırlık aşamasında kullanılan ekipmanlardandır. 

Pişirme Aşamalarında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

İlk hazırlık aşamasından sonra hamur pişiriciler devreye girmektedir. Akıllı fırınlar son dönemlerin en donanımlı bir şekilde kullanılan ekipmanlardandır. Pişirme bölümü için konulacak cihazların kullanılan alanda yapılacak menü içeriklerine göre konulması planlanır. Yemek pişirmek için ocak, fırın, kızartma tencereleri, kaynatma kazanları ve ızgaralar ve ekmek kızartma ile tost makineleri model çeşitliliği ve bulunan ortamdaki enerji şekline göre elektrikli ya da doğalgazlı olarak yerleştirilir. Fırınlar pişiricilerin en fonksiyonlu parçalarıdır. Self servis fırınları ya da gazla veya elektrikle çalışan konveksiyonel fırınlar en büyük pişirme yardımcılarıdır. Tavuk çevirme ve ızgara makineleri de pişirmede en çok tercih edilen ürünlerdendir.

Servis Aşamasında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Hazırlığı biten pişirmesi yapılan yiyeceklerin servis aşamasında da mutfak ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Alttan ısıtmalı ve yiyeceklerin sıcak tutulmasını sağlayan benmari kazanları, salata çeşitlerinin sergilenmesi için salât bar’lar, kuver, peçete, hazır soslar, çatal, bıçak, kaşık ve bardaklar içinde self servis istasyonları da endüstriyel mutfak ekipmanları içerisindedir.  İçecek servileri için ayrı bir ekipman istasyonu kurulur. Bu istasyonda soğuk içecek tankları, kahve makineleri,  katı meyve sıkacakları, ayran makinesi, bar ekipmanları, shaker kazanları bulunur. Pasta cafe’lerde ise ürünlerin sergilenmesi için kullanılan pasta dolapları, özel ısıtıcılar, pişiriciler, ekmek kesme makineleri, çikolata şelalesi ve eriticileri vardır. Taşıma arabaları ve servis tepsileri de bu aşamanın olmaz ise olmaz ürünleridir.

Servis Sonrası Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Bulaşık yıkama makineleri, bulaşık kurutma makineleri, soğutucular, paslanmaz çelikten imal edilen raf üniteleri,  malzemelerin saklanması için tasarlanan mutfak dolapları direkt yemek yaparken değil ama öncesi ve sonrasında kullanılan yardımcı ekipmanlardır. Ana ürünler dışında mutfak ekipmanları içerisine yan ürünlerden de bahsedilebilinir. Tencere, çırpma teli, spatula, kazıyıcılar, tava çeşitleri, eleme aletleri ve süzgeçler ise yine endüstriyel boyutta olanlarını yan mutfak ekipmanı olarak sayabiliriz.

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Kullanım Süreleri

Elektronik aksama sahip olan mutfakta kullanılan ekipmanlar genelde paslanmaz çelik ürünlerinden yapılır. Demirbaş niteliğindeki ekipmanların çeşitliliği çok fazladır. İlk kurulum esnasında ürünler doğru bir şekilde planlama yapılarak kurulursa ömürleri ona göre uzun olur. Zemine konulacak ekipmanlarda her türlü hijyenik şartlar hesaplanarak yerleştirme yapılır. Paslanmaz Çelik ekipmanların temizliği de kolaydır. 

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Nereden Satın Alınır?

Türkiye’de endüstriyel mutfak alanında sektörsel anlamda özellikle bu işin uzmanı firmalar her geçen gün daha da donanımlı teknolojik ürünlerle ve geniş ürün yelpazesi hizmet etmektedir. Marka değeri yüksek olan ekipmanlar sıfırdan özel taleplere göre de üretilmekte, ihtiyaç doğrultusunda hazır ürünlerde talep görmektedir. Bilinen markaların gerek yerli üretimi, gerekse dünya çapında isim yapmış ithal ürünleri yaygın satış ağıyla müşterilere ulaştırılmaktadır. Ürünlerin satışından sonra garanti kapsamı dâhilinde satış sonrası destek hizmetleri de vardır.