Endüstriyel Mutfak Firmaları Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

İşletme için endüstriyel mutfak kurulmaya karar verildiğinde bu konu ile ilgili olarak iyi bir firma araştırmasına geçilir. Firma araştırmaları yaparken işletmenin kurulumu aşamasında çok önemli olan mutfak kurulumu için her türlü ihtiyacı karşılayacak firmalar tercih sebebidir. Mutfak ekipmanlarının karar verilmesi, keşif hizmeti, yasal işlemler gibi her türlü detaya vakıf sıkıntı yaşatmayacak firmalar ile çalışmak süreci hızlanması açısından önemlidir.  
 

Endüstriyel mutfak firmaları arasından seçim yaparken en çok üzerinde durulan konu daha önce çıkarılmış işlerdir. Daha önceden yapılan ve müşteri memnuniyeti sağlanmış olan çalışmalar firmalar için ayna olma özelliğindedir. Mutfağın vitrini aslında kurulumunu yapan firmadır. Mutfak markalaşma yolunda da önemli bir kriterdir.  
 

İşi yüklenici firmaların müşterinin kafasından geçen her türlü beklentiyi sağlayabilecek nitelikte olması gerekir. Sürekli kendini yenileyen fikirler ve atılımlarla geleceğe ışık tutacak proje ve ürün hizmetini veren endüstriyel mutfak firmaları seçmek ve satıl sonrası destek alabilmek önemlidir. Esnek çalışmalar ve çözüm farklılıkları üreten firmaları tercih etmek gerekir. 

Endüstriyel Mutfak Firmalarında Olması Gereken Özellikler

Öncelikle endüstriyel mutfak firmasının referansları ve daha önce yaptığı işler örnekleme açısından önem kazanmaktadır. Firmanın endüstriyel mutfakta olması gerekenler konusunda profesyonel olarak hizmet vermesi gerekir. Kurulum aşamasından anahtar teslime kadar her aşamada ihtiyaca yönelik yaptığı uygulamalar ile daha sonradan sıkıntı çıkarabilecek müdahalelere izin vermemelidir. 
 

Endüstriyel mutfak firmaları ürün listesinde her ihtiyacı karşılayabilecek çeşitler olmalıdır. Ürünler kesinlikle paslanmaz çelikten imal edilmiş olmalı ki ona göre kullanım ömrü uzun olsun. Ürünlerin her türlü sertifikaları olması gereklidir. Firma personellerinin ürün kullanımları ve ürünle ilgili her türlü bilgi donanımına sahip olması gereklidir. Endüstriyel mutfak firmalarının ürün çeşitliliği içerisinde paslanmaz çelikten üretilmiş her türlü ekipmanın bulunması iş akışı için önemlidir. 
 

Soğuk hava depoları, hazırlık ekipmanları, doğrayıcılar, karıştırıcılar, pişiriciler, ızgaralar, her türlü servis ekipmanları, servis sonrası temizlik ekipmanları gibi A dan Z ye tüm mutfak ekipmanları elinde bulunan ve bunların montaj ve servis hizmetini veren firmalar tek bir kişi ile muhatap olmak açısından önemlidir.  
 

Doğru bir planlama yapmak, işi talep eden firmanın ihtiyacını çok iyi tespit etmek, ekipman tedariki konusunda sıkıntı yaşamamak, hijyen ve iş güvenliği sağlamak konularında deneyimli olması gerekir. İşletmeler maliyetlerini düşürecek firmalarla çalışmak isterler. 

Endüstriyel Mutfak Firmaları Hangi Hizmetleri Verir?

Otel, restaurant, hastane, pastane, cafe, cataring gibi toplu yemek üretiminin olduğu işletmelerde büyük çaplı ekipmanlardan oluşan bir endüstriyel mutfak bölümleri kurulması şarttır. Bu mutfak kurulumu yapılırken keşif hizmetleri, soğutma depoları, hazırlık istasyonları, pişirme alanları, servis ekipmanları, havalandırma, aydınlatma, zemin ile ilgili işler gibi her aşamadan anlayan ve bunların tüm yasal proseslerini bilen ve uygulayan firmalarla çalışmak önemlidir. 
 

Her türlü donanımı sunabilen bir firmadan hizmet alınması kaliteli ürünlerin çıkmasına, zamandan tasarrufa, pratik bir işleyişe, iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerin en düzgün şekilde alınmasına yardımcı olur. Endüstriyle mutfak firmaları kendi bünyesinde bulunan iş güvenliği ve sağlığı ekip personeli yardımı ile kurulacak olan mutfak alanı için gerekli yasal prosedürleri de halleder. Yasal izinleri alınmamış bir şekilde mutfak kurulumu proses uygunluğu almadığı takdirde hiçbir şekilde faaliyete başlayamaz. 

Endüstriyel Mutfak Firma Personelleri Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak firmalarında çalışan personelinde önemi büyüktür. Kurulacak olan Endüstriyel mutfak için ilk aşamada ihtiyaç duyulacak olan keşif, planlama ve çizim personelidir. Yapılacak olan keşif sonrasında iyi bir planlama ile çizilecek olan tasarım mutfakta sonucu harikalar yaratacak olan bir işin en belirleyici aşamasıdır. 
 

Modern yaşamı teknoloji donanımları ile birleştirmek, %100 müşteri memnuniyetini sağlayabilmek mutfak firmaları için en önemli konudur. Personellerin ilgili okullarda mezun, eğitim almış, ekipman içeriklerine vakıf, işini en dikkatli şekilde yapabilecek sorumluluk sahibi kişiler olması sonucu mükemmel olacak işler için çok önemlidir. 

Endüstriyel Mutfak Firmaları İşleyişi Nasıldır?

Kurulmak istenen işletme mutfak firmaları içerisinde yaptığı araştırmalar sonrasında karşılıklı anlaşmaya vararak bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede üstlenici ve işi yaptırıcı firmanın tüm sorumlulukları açıkça belirlenir. Aslında burada en büyük iş üretici ve satıcı endüstriyel mutfak firmalarında oluyor. İşi talep eden kişi sadece istediği tasarımı ve ihtiyacını bildiriyor ve ödemesini yaparak hizmeti alıyor. 
 

Endüstriyel mutfak firmaları ise kendi içerisindeki tüm birimlerle işi üstleniyor. Üretim, satış, keşif, endüstriyel mutfak tasarım kriterleri, çizim, uygulama birimleri hepsi koordineli olarak çalışmak zorundalar. Oluşan zincirin bir tanesinde gelebilecek bir hata tüm projenin yıkılmasına sebep olabilir. Bu yüzden yer keşfinin çok iyi yapılması lazım, mutfakta yapılacak olan işleyişe göre planlamanın ve ihtiyaç olan ekipmanın çok iyi belirlenmesi gereklidir. 
 

Daha sonra iyi bir çizim ile uygulanacak olan tasarımın görselinin oluşturulması lazımdır. Tasarım ve çizim sonrasında seçilen ekipmanların yerlerine düzgün bir şekilde konulmasından sonra gerekli izin belgeleri de alınıp mutfak işleyişe başlayabilecektir.