Endüstriyel Mutfak İmalatı Neleri İçerir?

Büyük boyutlarlarda toplu yemek üretimi yapılan yerler için kurulan mutfakların genel adı endüstriyel mutfaktır. Endüstriyel mutfak ekipmanları ise özel imalat isteyen firmalar tarafından yapılır. Bu tip mutfaklar için yapılan mutfak imalatında kullanılacak olan malzemenin paslanmaz çelikten olması gereklidir. Endüstriyel mutfak imalatı yaparken ilk iş düzgün yapılmış be tasarım planlama ve projelendirme işidir. Doğru yapılan bir başlangıç mutlu bir sonun habercisidir.  Endüstriyel mutfak imalatında işletmenin ihtiyacı olan her ürün bulunmalıdır. Ürün yelpazesi geniş olmalıdır. 

Endüstriyel Mutfak İmalatında Olması Gereken Ekipmanlar

Pişirici cihazlar ve ekipman ürünleri, tezgâh çeşitleri, servis ekipmanları, hazırlama üniteleri, davlumbazlar, depolama ve istifleme istasyonları, soğutucu dolaplar, set üzeri ekipmanları, servis sonrası ihtiyaç duyulan bulaşık makinesi gibi yardımcı ürünleri ana başlıklar halinde endüstriyel mutfak imalatında olması gereken ürünleri sıralayabiliriz. 
 

Pişirici cihazlar için ocak, fırın, kuzine ve ızgara tipi cihazları örnek verebiliriz. Hijyen çalışmalarında kullanılan bulaşık makineleri de mutfak imalatının olmazlarındandır. Bardak yıkama, tabak yıkama set altı set üstü kapasiteye göre çeşitli makineler mevcuttur.  Mutfak imalatının en önemli demirbaş üyesi tezgâhlardır.  Çalışma tezgâhı raflı ve rafsız özellikleri ile tüketiciye sunulmaktadır. Tezgâhlar özellikle paslanmaz çelikten üretilmesi gereken ürünlerdir. Hem kullanım ömrü açısından hem de temizlik kolaylığı açısından önemlidir. 
 

Son yıllarda self servi restoranlarının en çok kullandığı mutfak imalatı malzemesi servis üniteleridir. Kuver ünite çeşitleri, sıcak ve soğuk yemek servis üniteleri, salata barlar, servis arabaları bunlara örnek olarak verilebilinir. Hazırlık istasyonları için mutfak imalatında en çok kullanılan ürünler soyucu, dilimleyici, dövücü, kıyıcı, yoğurucu makinelerdir. 
 

Mutfak imalatı kurumunda endüstriyel mekânlarda havalandırma çok önemlidir. Çünkü endüstriyel mutfaklarda günlük üretim çok fazla ve aynı anda birçok ürün yapılmaktadır. Bunların kokularının birbirlerine karışmaması ve işletme içerisinde mutfak kokularının ve dumanının olmaması için davlumbaz sistemi kurulması şarttır. 

Endüstriyel Mutfak İmalatında Olması Gereken Özellikler

Endüstriyel mutfakta olması gerekenler proje çiziminden sonra ekipmanların ihtiyaca uygunluk derecesine göre belirlenmiş olması gerekir. Bu belirlemeler doğrultusunda hazır imal edilmiş ürünler kullanılmayacak ve sıfırdan özel üretim yapılacaksa buna göre işleyiş şeması oluşturulur. Tasarlanan çizime uygun olarak doğru ekipmanlar işinin ehli olan ustalar tarafından üretilir. 
 

Maliyetlendirme ve bütçe çok önemlidir. Ürün seçiminde belirlenecek kalite her ne kadar maliyetleri yükseltecek ise de uzun süre kullanımda verimli çalışmayı sağlayacaktır. Full kapasite çalışacak mutfak imalatını yaparken detayların atlanmaması önemlidir. Mutfak imalatının en önemli özelliği sürdürebilinir bir çalışma sistemin oluşturmaktır. Mutfak imalatı aşamaları bu konuda birbirini takip eder ve verimli çalışma ortamı sağlar vaziyette olmalıdır. 
 

İlk tasarlama aşaması bu bakımdan önemlidir. Planlı bir çizimle yapılmış tasarıma uygun kullanılmış olan ürünler mutfak imalatında herhangi bir sıkıntı çıkmamasına olanak sağlar. Endüstriyel mutfak imalatında kullanılan ekipmanların servis garantileri olması gerekir. Oluşabilecek bir arıza durumunda tamiri ve onarımı kolay olmalı yedek parça ihtiyacının acil bir şekilde karşılanıyor olması gerekir. Endüstriyel mutfak imalatı yapılırken anahtar teslim fiyatlar ve uygulamalar yapılmalıdır.  

Endüstriyel Mutfak İmalatında Olması Gereken Ürünler

Endüstriyel mutfak imalatları kurulacak olan işletmelerin ihtiyacı doğrultusunda belirlenir. Tüm mutfaklarda ortak kullanımı olan çeşitler olduğu gibi her işletmenin kendine has tarzına uygun özellikteki ekipmanlarda mutfak imalatı kapsamı içerisinde yer alabilir. Mutfak imalatlarının ortak kullanılan ürünlerine en güzel örnek tezgâhtır. 
 

Her mutfak imalatında mutlaka tezgâh olmak zorundadır. Tezgâhlar paslanmaz çelik, mermer ya da polietilen kaplı olarak imal edilebilirler. Malzeme kalitesi işletme personelinin tezgâh üzerinde rahat çalışması, hijyenik olması önemlidir. Mutfak imalatı içerisinde soğutucular da önemlidir. Her türlü dik soğutucu, tezgâh tipi soğutucu, salata hazırlık dolabı, salata bar ürünleri mutfak imalatında olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında fırın konusu var ki başlı başına çeşitlilik arz eden bir konudur. 
 

Yemek pişirme üniteleri olan fırın ve pişiriciler konusunda mutfak imalatı yapılırken özel bir ilgi gösterilmelidir. Restoran mutfak fırınları ile pastane ve fırın pişiricileri birbirinden farklılık gözetir. Mutfak imalatında kullanılan pişiriciler elektrikli yâda doğalgaz ile çalışan ürünler olabilir. İşletmenin bulunduğu konuma göre konumlandırılır.  

Endüstriyel Mutfak İmalatı Firmalarının Yasal Prosedürleri

Endüstriyel mutfak tasarım kriterleri içerisinde, imalatı kurmak isteyenlerin öncelikle ticaret bakanlığınca kodlarına göre üretim izni almaları gerekmektedir. İstanbul ticaret odasına bağlı olan ve üretim prosesleri farklı olan firmalar vardır. 
 

Bunlar içerisinde 14 tane firma elektrik olmadan işleyebilen sebze ve meyve dilimleme makineleri, sebze ve meyve doğrama ve sıkma makineleri, et çekme ve kıyma makineleri, kahve ve baharat öğütme değirmenleri, el gücü kullanılarak çalışan mutfak aksesuarları imalatı yapmaktadır. Odaya kayıtlı olan elektriksiz çalışan ve haznesi olmayan döner havalandırma bacaları ve kanallarının imalatını yapan 109 adet firma vardır. Yasal olarak endüstriyel mutfak imalatı yapan firmaların 25.99 nace kodu ile başlayan proses şartlarına göre imalat yapması gerekmektedir.