Endüstriyel Mutfak Plan Çizimi Nasıl Yapılır?

Yıllarca kullanılacağı göz önünde bulundurularak endüstriyel bir mutfak planlaması yaparken keşif esnasında yapılacak çizim önemlidir. En başta hata yapmadan yapılacak olan detaylı bir çizim planlamasıyla sonuçta muhteşem mutfakların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Son yıllarda teknolojik bilgisayar sistemlerine endüstriyel mutfak çizimleri üç boyutlu yapılmakta ve minimalize yerleşime olanak sağlamaktadır. 
 

Yapılacak olan endüstriyel mutfak çizim planının en başta detaylı bir şekilde çizilerek yapılması sonradan oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır. Bilgisayar ile yapılan çizimlerde endüstriyel mutfak plan çizimi autocad yâda dwg programlarımdan faydalanılır. Bu programlar sayesinde mutfak planlama çizim işlemleri çok daha pratik ve kolay olur. Ayrıca çizimler 3 boyutlu görselleştirmeler ile aslına çok benzer şekilde tasarım görülebilmektedir. Bununla beraber bilgisayar ile yapılan çizimlerde yapılan projenin tüm ayrıntıları ve detayları istenilen her şekilde istenildiği kadar değiştirilebilir.

Endüstriyel Mutfak Planını Kim Çizer?

Endüstriyel mutfak yerleşim planı üreticileri ve satıcıları işletmenin ihtiyacı doğrultusunda talep etmiş olduğu ürünler için yerinde keşif hizmeti vermektedir. Restoran mutfak projeleri, otel mutfak projeleri,  yemekhane cataring mutfak projeleri, pastane mutfakları, fırın imalathaneleri gibi toplu tüketime hizmet eden işyerlerinin mutfak ekipman tasarım projeleri itina ile hazırlanır. 
 

Mutfak ekipmanları satan ya da firmalar da proje birimleri mevcuttur. Çizim yaparken hiçbir detay atlanmamalıdır. Tüm tasarım bu çizime göre yapılacağı için atlanılan her detay olumsuz sonuçları doğurur. Bu yüzden mutfak planı çizimini yapan kişinin alanında uzman kişiler olması gerekir. 

Endüstriyel Mutfak Çizimleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak plan çizimleri iyi yapılmış bir keşif sonucunda yapılan tasarımların nasıl olacağını dair tüm detaylarını kâğıda ya da bilgisayar ortamındaki program üzerinden şekillendirilmiş halidir. Endüstriyel mutfak planı çizimleri yapılırken öncelikle tasarımın yapılacağı mutfağın metre karesi hesaplanır. Bu metre kare üzerinde bulunan duvar kirişleri, pencere pervazları, tavan ile taban arasındaki yükseklik mesafesi çizim ve ölçü birimleri ile kâğıda dökülür.
 

Çizimler genel hatları ile mutfak tasarımının yapılacağı mekânın tüm ölçülerini içerir. Daha sonra listesi belirlenmiş olan mutfak ekipmanlarının çizim üzerinde yerleştirmelerine başlanır. Mutfak tezgâhı nerede olacak,  fırın nereye konulacak, pişiriciler hangi tarafta olacak, dolaplar nereye konulacak gibi tüm bu detaylar çizim de tek tek belirtilir.

Endüstriyel Mutfak Plan Çizimi Örnekleri 

Bir otel mutfağının endüstriyel mutfak çizim planı ile restoran mutfağı mutfak çizim planı aynı olmaz. Otel mutfaklarında tüm dünya yemekleri çıkarıldığı için daha fazla özellik içeren ekipmanlar bulunabilir. Restoranlarda ise restoranın yemek menüsü doğrultusunda ekipmanların yerleştirilmesi yeterli olacaktır. Pastanelerde özellikle hamur makinaları ve pişiriciler ön planda tutulacaktır. Cataring firmalarında ise servis ekipmanları yerleşimi önem kazanacaktır. 
 

Ünlü bir restoranın mutfak plan çizimini yaptığınızı varsayalım. Yemek salonu ve mutfak birbirinden farklı alanlarda olması gerekir. Restoran mutfağında en çok dikkat edilecek şey havalandırma sistemidir. Hızlı ve pratik çözümler sunabilen ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar kullanılırken yemek servisi için acele edecek olan şefler düşünülmelidir.  Şeflerin hareket kabiliyetini engelleyecek şekilde bir tasarım çizimi yapılması gerekir. Genelde herkesin kullanacağı servis tezgâhı ortaya konulmalıdır. Ocak ve ızgaralar tezgâha yakın bir alanda olmalıdır. Pişirici fırınlar köşe ve kenarlara konularak yerleştirilebilirler. Herkesin ulaşabileceği şekilde ekipman rafları her istasyona yakın olmalıdır. İstasyon arasındaki mesafeler personeller çalışırken birbirlerinin performansını düşürmeyecek şekilde aralıklı boşluklarla konulmalıdır.                                       

Endüstriyel Mutfak Plan Çizimleri Neleri Kapsar?

Endüstriyel bir mutfak tasarımı yapılmaya karar verildiğinde mutfak ile ilgili her türlü detay çizimi yansıtılmalıdır. Soğutma, havalandırma, ışıklandırma, hazırlık ekipmanları, pişirme ekipmanları, servis ekipmanları, temizlik ekipmanları gibi tüm tesisatları için ayrı ayrı çizimler yapılmalı ve bu doğrultuda ilerlemelidir. Tezgâhı buzdolabından çok uzağa koymak malzeme alırken zaman kaybına neden olur. Aynı şekilde fırın tezgâhtan uzak olunduğunda içinde pişen ürün alınırken iş güvenliği açısından sıkıntı çıkabilir. Mutfak planı çizimleri ekipmanların konulacak alanın her detayını içerir. 
 

Dolap nerede olacak, tezgâh nerede olacak, fırın nerede olacak, aralarındaki mesafe ne kadar olacak hepsi yapılacak olan mutfak planı çiziminde ayrıntılarıyla gösterilir. Çizimlerde tüm ekipmanlara göre her alanın değerlendirmesi sağlanır. Mevcut alan ne kadar iyi değerlendirilirse o kadar iyi olacaktır. Mutfak ekipmanları yemek çıkarabilmek ve hız, servis, lezzet üçgenine destek niteliğindedir. 

Endüstriyel Mutfak Plan Çizimi Yanlış Olursa Ne Olur?

Endüstriyel mutfak ürünleri genelde büyük parçalı ekipmanlardır. Bu yüzden kurulumu yapılacak olan alana çok dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Çizimler tasarım yapılırken ve ekipmanlar alınırken rehber niteliği taşımaktadır. Çizimden kaynaklı bir sıkıntı tüm projenin yanlış ilerlemesine yol açar. Mutfak plan çizimlerinin yasal prosedür ve proseslere de uygun olması gerekir. 
 

Gıda işletmelerinde özellikle sağlık bakanlığı ve tarım köy işleri bakanlığının kanun hükmünde kararnameleri uygulanmak zorundadırlar. Bu zorunlulukların çizimleri yaparken düşünülerek yapılması gerekir. Uygun olmayan projeler için onay alınamaz. Mutfak plan çizimleri dışarıdan destek alınarak yapılıyor ise mutlaka ekipman üreticisi yâda satıcı ile birlikte hareket edilmeli.