Endüstriyel Mutfak Sektöründen Restorantlara:  COVID-19 Tavsiyeleri (1)

Apinox olarak, 2008 yılından bu yana Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'te başladığımız yolculuğu, endüstriyel mutfak projeleri ve endüstriyel mutfak ekipmanları alanında uzmanlaşarak sürdürmekteyiz. Bildiğiniz gibi 2019 yılı, yakın ilişki içinde olduğumuz; restoran, hotel, cafe, kantin ve catering gibi pek çok çeşitli otel mutfak, restoran mutfak konsepti ve mutfak imalatı içeren sektörler için zor bir dönemin başlangıcı oldu. 

 

Çin’de ortaya çıktıktan sonra, üç ay gibi kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan ve 12 Mart 2020 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgını; fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tüm insanlığı olduğu gibi, endüstriyel mutfak ve endüstriyel mutfak ekipman ve restorant sektörünü de etkisi altına aldı. 

 

COVID 19, Restorant ve Mutfak İmalatını Etkiledi

 

Bu süreç, hem restoran sektörünü hem de kendi sektörümüzü acı bir imtihandan geçiriyor. Ancak bizler, tüm paydaşlarımızla birlikte sabır ve dayanışma içinde bu pandemiyi ufak sıyrıklarla atlatacağımıza yürekten inanıyoruz. Sağlık ve maliyet odaklı eğilimlerin daha belirgin bir hâl aldığı bu zor günlerde, sizler için; restoranımızı nasıl yöneteceğiz, müşteri taleplerine uyum sağlamak için yeni normale nasıl uyum sağlayacağız?, gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık. 

 

Haydi... Yeni beklentileri değerlendirip, yönetmek için biraz düşünme zamanı...

 

Şüphesiz ki, yeni dönemde, endüstriyel mutfak, endüstriyel mutfak ekipmanları ve restoran sektöründe çalışan personelinizin yapması gereken görevlerde büyük değişiklikler olacaktır. Yüz yüze sipariş almak ve misafirleri ağırlamak yerine, teslim alma ve teslimat için çevrimiçi sipariş akışını yönetmek için daha fazla iş gücü tahsis edilmesi gerekeceğini öngörebiliyoruz. Personelinizle, bu değişiklikler hakkında yakın temasta olmalı, restoran teslimatını ve çevrimiçi sipariş hizmetlerini optimize etmek için kullanacakları teknoloji ve izlemeleri gereken prosedürleri öğrenme süreçlerine aktif biçimde katkıda bulunmalısınız.

 

Sağlık ve bireysel güvenlik gibi meselelerin birinci sırada yer aldığı günlerden geçiyoruz. Restorant, endüstriyel mutfak, endüstriyel mutfak ekipmanları sektörü için, Covid-19 virüsünün yayılmasıyla mücadele etmek adına gereken sağlık uygulamalarınızı gözden geçirip güncellemeniz çok önemli. Bir işletme sahibi olarak çalışanlarınızın güvenliği ve sağlığından sizler sorumlusunuz. Bu yüzden, çalışanlarınız ve müşterileriniz için bulaş riskini en aza indirecek tedbirleri almalısınız. Örneğin, restoranınızın dışına, sıraya girdiklerinde de dahil olmak üzere, insanlara en az bir buçuk mesafede olmalarını hatırlatan işaretler yerleştirmeyi unutmamalısınız. Müşterilerin kalabalık oluşturmasını önlemek için sipariş alanlarını teslimat alanlarından ayırmanız gerekmektedir. Çalışanlar -ödemeyi kabul etmek, yiyeceği teslim etmek için gerektiğinde anlık olarak yaklaşabilmeleri dışında- müşterilerden ve birbirlerinden bir buçuk metre mesafeyi korumalıdır.

 

El dezenfektanları, restoranınızın girişinde veya yakınında, ödeme bankolarında ve restoranın başka herhangi bir yerinde ya da müşteri/çalışanlarınızın doğrudan etkileşime girdiği yerlerin hemen dışında tutulmalıdır. Her kullanımdan sonra tüm ödeme portalları, kalemler dezenfekte edilmeli, çalışanların düzenli el yıkaması için sistematik olarak molalar verilmelidir.

 

COVID-19’un, hem insanlık, hem de restorant ve mutfak imalatı sektörleri için zorlayıcı bir süreç olduğu aşikâr. Ancak bu zor zamanların, sabır ve dayanışma içinde aşılacağına olan inancımızı korumalıyız. Endüstriyel mutfak / endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründen restoran sektörüne tavsiyeler serimizin ikinci bölümünde görüşmek dileğiyle.