Endüstriyel Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?

Otel, hastane, fırın, cafe, restoran ve pastane gibi işletmelerin yemek üretimleri için endüstriyel mutfak kurmaları gerekmektedir. İşletmelerin kuruluşu esnasında yapacakları işin içeriğine göre ihtiyacı olan mutfak ürünlerinin yerleşimi çok önemlidir. Bu ürünler paslanmaz çelikten imal edilmiş büyük ebatlı ekipmanlardır. 
 

Kurulacak olan mutfağın şekline göre ihtiyaç dâhilinde alınan ekipmanların çok iyi tasarlanarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılacak alanın öncelikle çok iyi keşfedilmesi gerekir. Yapılacak bu keşifte hangi ürünün nereye kullanılacağı, kullanım rahatlığı göz önünde bulundurularak planlanır. Mutfak tasarımlarını bu konuda uzman iç mimarlar yapar. 
 

Mimarlar mutfak tasarımını yaparken milimetrik hesaplarla tüm ekipmanları en iyi şekilde yerleştirilmesini sağlarlar. Endüstriyel mutfak tasarım kriterleri işletmecinin talep ettiği dekorasyon ve uygulamalar dinlenerek markalarla bütünlük içerisinde şekilde yapılır. Mutfak tasarımları herkesin yapabileceği bir iş değildir. Kesinlikle işin uzmanları ile çalışılmalıdır. Tüm ekipmanları tanıyan ve en doğru yerleşim planını yaparak verimliliği artıracak tasarımcılar her zaman takdir edilir.  

Endüstriyel Mutfak Tasarım Planlaması

Uzun yıllar kullanacağını düşünürsek mutfak ekipmanlarının tasarım planını yaparken en ince ayrıntının bile düşünmesi gerekir. Endüstriyel mutfak tasarımcıları otel mutfağı, cataring mutfağı, restoran mutfağı, cafe ve pastane mutfakları, hastanelerin yemekhaneleri gibi kurumsal ve endüstriyel mutfak kurmak isteyen işletmecilere yardımcı olurlar. İşletmeciler öncelikle mutfak kurdurmak istedikleri alanla ilgili keşif yapılması için iç mimarı çağırırlar. 
 

Tasarımcı geldiği zaman ihtiyaca uygun olarak alınacak ekipman listesini çıkartır. Bu ekipman listesinin boyutları doğrultusunda mutfak kurulacak alanın her köşesi dikkatli bir şekilde ölçülür. Bu ölçümler yapılırken duvarlar, kirişler, zemindeki alçaklık ve yükseklikler,  havalandırma boşlukları, kapı pencere pervazları gibi her türlü alan en ince ayrıntısına kadar proje şeklinde çizilir. 
 

Daha sonradan çizilen bu projeye göre işletmenin yapacağı işin içeriği doğrultusunda alınacak olan ekipmanlarla ilgili yerleştirme planı hazırlanır. Planlama tasarımın en önemli ayağıdır. Doğru bir planlamayla muhteşem mutfak tasarımları ortaya çıkar.

Endüstriyel Mutfaklarda Tasarımın Önemi 

Endüstriyel mutfak dizaynı hem hijyen açısından hem de alanı kullanım açısından önemli bir yer işgal etmektedir. Büyük ya da küçük fark etmez gıda işletmelerinin her türlü mutfak ekipmanı ihtiyacı vardır. Bu ekipmanları en baştan ne kadar düzenli bir şekilde yerleştirirsiniz daha sonrasında hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Mutfak ekipmanlarının tasarımı sırasında her bölgenin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Soğutma, depolama, hazırlama, pişirme, servis alanı ve servis sonrası temizlik alanı hepsi ekipman tasarımını gerektiren aşamalardır. 
 

Kullanışlı bir mutfak tezgâhı, teknolojik donanıma sahip son model fırın ocak ve pişiriciler, müşterileri en hijyenik şekilde sunum yapılabilecek olan servis ekipmanları dahi birbirine bağlantılı olduğu İçin planlama çok önemlidir. Yapılacak olan ufak bir hata tasarımın başından sonuna gelene kadar etki eder ve bütün çalışmaları boşa çıkarır.              

Endüstriyel Mutfak Tasarımı Nasıl Olmalı?

Her işletmenin sadece kendisine ait olmasını istediği bir görünüm şekli vardır. Endüstriyel mutfak tasarımları yapılırken işletmenin sadece merkezinde değil ileride kurulabilecek olan şubelerinde de aynı tasarımı kullanılmaya çalışılır. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılırken ekipmanların kurulacağı alan şeflerinin hareket kabiliyetini engellemeyecek şekilde olmalıdır. 
 

Özellikle self servis alanları müşteriyle yüz yüze temas olduğundan açık kalan yerlerin hijyeni çok önemli olacağı için ekipman kurumlarında daha hassas olunması gerekir. Ekipman tasarımlarında işletmenin müşteri sayısını karşılayabilecek büyüklükte aletler kullanılmalıdır. Her çeşit yemek menüsü çıkabileceği düşünülerek ihtiyaç olabilecek olan tüm ekipmanları mutfakta bulunurluğu sağlanmalıdır. 

Endüstriyel Mutfak Tasarım Aşamaları 

Mutfak tasarım aşamalarının dört ana başlık halinde toplayabiliriz. Bunlardan birincisi tasarım yapılacak alanın keşfi ve ölçümleridir. İkincisi ışıklandırma sistemidir. Üçüncüsü havalandırma sistemidir. Dördüncü ve son aşama ise ekipmanların ölçülerine göre yerleştirilmesidir. Tasarım keşfinde milimetrik hesaplar yapılarak ölçümü ve bu ölçüm sonrasını ekipmanların yerleştirme işlemi yapılır. Endüstriyel mutfak aydınlatma ise çalışacak ortamının ışıklandırılması ile ilgili olup üretkenliğin artması açısından çok önemli bir yer teşkil eder. 
 

Doğru bir aydınlatma ile çalışan personelin daha verimli hale gelmesi sağlanabilir. Havalandırma sistemi mutfak ekipmanları tasarımında en çok dikkat edilmesi konulardan bir tanesidir. Pişen yemek kokusu müşterilere gitmemelidir ve personelin de yemek yaparken kokudan rahatsız olmaması sağlanır. Yasal olarak da işletmesinde düzgün bir havalandırma sistemi kurmamış olan yerlere çalışma izni verilmez.
 

Ayrıca havalandırma sisteminin yazın sıcak kışın soğuktan etkilenmeyecek şekilde planlanması gerekir. Son olarak ekipmanların yerleştirilmesi yine hem verimli çalışmak açısından çok önemlidir hem de müşteriye sunacak olan ürünün kalitesi açısından da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Mutfak Ekipmanları Güvenlik Tasarımları

Mutfak ekipman tasarım projeleri yapılırken iş güvenliği ve işçi sağlığı da göz önünde bulundurulur. Tüm ekipmanların kullanım talimatları ekipmanlar üzerinde asılı bulunur.  Ekipmanları görevlisinden başka hiç kimsenin kullanmaması gerekir. Ekipman tasarımların yapılırken kesici delici aletlerin hareket kabiliyetini kısıtlayacak şekilde konulmaması gerekir. Tezgâh, pişirme istasyonlarından servis alanına kadar olan kısımlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm önlemlerin alınmış olması gerekir.