Endüstriyel Mutfaklar

Endüstriyel mutfaklar, yüksek performansa sahip, işlevsel ünitelerdir. 

Son moda tasarımlarla profesyonel mutfağın buluşması, üstün performans kavramının gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

 

Endüstriyel Mutfaklar İşlevseldir

 

Endüstriyel mutfaklar, genellikle büyük ve fonksiyonel ekipmanlarla karakterize olmuştur. Endüstriyel mutfaklar, ada veya yarımada şeklinde bulunabilen açık mutfaklar şeklinde konumlanabilmektedir. Endüstriyel mutfakların vazgeçilmezi olan unsur, paslanmaz çelik malzemelerdir. Bu malzeme, genellikle davlumbaz ve yıkama veya pişirme alanları gibi birkaç temel unsur için seçilebilmekte veya endüstriyel mutfağı tasarlamak için kullanılmaktadır. Endüstriyel tarz paslanmaz çelik mutfaklar, estetik stil ve işlevselliğin mükemmel kombinasyonunu oluşturur. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan paslanmaz çelik, aslında profesyonel mutfak üretimi için kullanılan genel olarak kullanılan bir malzemedir. Bu yüzden oluşturacağınız stil, genellikle mutfağı hangi işlevde kullanacağınıza bağlıdır. Profesyonel bir mutfak seçimi, sadece evinizde mükemmel endüstriyel tarz havasını oluşturmanıza değil, aynı zamanda; ergonomi, dayanıklılık ve hijyen açısından en iyi performansa sahip bir mutfağa sahip olmanızı sağlar.

 

Endüstriyel Mutfaklarda Paslanmaz Çelik

 

Günümüzde endüstriyel mutfakların çok fazla talep görmesi tesadüf değil. Öyleyse endüstriyel tarzda bir mutfağın özelliklerini birlikte daha detaylı inceleyelim. Öncelikle,kaliteli bir endüstriyel mutfağın yoğun miktarda paslanmaz çelikten oluştuğunu ifade etmez lazım. 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi paslanmaz çelik, endüstriyel mutfakların yıldız oyuncularından biridir. Metal-paslanmaz çelik, aynı zamanda demir, dökme demir, alüminyum ve bakır - endüstriyel mutfaklarda en yaygın olarak kullanılan malzemelerden biridir. İster cilalı, ister yörüngesel cilalı veya fırçalanmış olsun, paslanmaz çelik sadece endüstriyel mutfaklar için değil, genel olarak tüm mutfaklar için en uygun malzemedir ve kullanım sıklığı da giderek artmaktadır. Paslanmaz çelik, konumlandığı yere güçlü, sağlam ve kimlikli bir duruş kazandırır. Aynı zamanda antibakteriyel, temizlenmesi kolay, darbeye, korozyona ve yüksek sıcaklıklara karşı son derece dirençlidir. Bu özellikleri paslanmaz çeliği, hem profesyonel şefler, hem endüstriyel mutfak bağlamında vazgeçilmez kılmaktadır. 

 

Endüstriyel Mutfak Görünümü

 

Endüstriyel mutfaklar için vazgeçilmezler arasında yalnızca paslanmak çeliği sayarsak, işlenmemiş ahşap, beton ve cam gibi yapı ekipmanlarına haksızlık etmiş oluruz.

Endüstriyel mutfaklarda, depoların ve endüstriyel binaların ambiyansını anımsatan açık beton veya reçine zeminler yer alabilmektedir. Endüstriyel mutfaklarda, doğal ışığı sınırlamadan alanları birbirinden ayırmak için demir tavandan tabana pencereler bulunabilmekte, kusursuz dokularıyla atmosferi ısıtmak için işlenmemiş ahşaptan vintage görünümlü mobilya veya aksesuarlar kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

 

Endüstriyel mutfak görünümünün ayırt edici özelliği hiçbir şeyi gizlememektir aslında. Endüstriyel mutfaklarda dolap kapaklarının arkasına saklanan hemen hemen hiçbir şey göremezsiniz. Bu nedenle, endüstriyel mutfak tasarımında, her şeyi tam görünür kılmak için raflar, açık depolama rafları ve dolaplar için alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, endüstriyel mutfakta, formal olmayan ve rahat bir çalışma atmosferi yaratılmasını sağlamaktadır.

Endüstriyel mutfakta, her şeyin göz önünde olduğu, stressiz bir çalışma ortamının bulunması önemlidir. Endüstriyel mutfaklar, temiz ve geniş kesim ekipmanlarla tasarlanmıştır. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ışıklandırmalar temel görev görecek düzeyde işlevseldir. Bu aydınlatma sistemleri, eski atölye lambaları gibi metalden yapılmaktadırlar.

 

Endüstriyel Mutfak Sektörü ve Pandemi Etkisi

 

Şüphesiz ki, yeni dönemde, endüstriyel mutfak, endüstriyel mutfak ekipmanları ve restoran sektöründe çalışan personelinizin yapması gereken görevlerde büyük değişiklikler olacaktır. Yüz yüze sipariş almak ve misafirleri ağırlamak yerine, teslim alma ve teslimat için çevrimiçi sipariş akışını yönetmek için daha fazla iş gücü tahsis edilmesi gerekeceğini öngörebiliyoruz. Personelinizle, bu değişiklikler hakkında yakın temasta olmalı, restoran teslimatını ve çevrimiçi sipariş hizmetlerini optimize etmek için kullanacakları teknoloji ve izlemeleri gereken prosedürleri öğrenme süreçlerine aktif biçimde katkıda bulunmalısınız.

 

Sağlık ve bireysel güvenlik gibi meselelerin birinci sırada yer aldığı günlerden geçiyoruz. Restorant, endüstriyel mutfak, endüstriyel mutfak ekipmanları sektörü için, Covid-19 virüsünün yayılmasıyla mücadele etmek adına gereken sağlık uygulamalarınızı gözden geçirip güncellemeniz çok önemli. Bir işletme sahibi olarak çalışanlarınızın güvenliği ve sağlığından sizler sorumlusunuz. Bu yüzden, çalışanlarınız ve müşterileriniz için bulaş riskini en aza indirecek tedbirleri almalısınız. Örneğin, restoranınızın dışına, sıraya girdiklerinde de dahil olmak üzere, insanlara en az bir buçuk mesafede olmalarını hatırlatan işaretler yerleştirmeyi unutmamalısınız. Müşterilerin kalabalık oluşturmasını önlemek için sipariş alanlarını teslimat alanlarından ayırmanız gerekmektedir. Çalışanlar -ödemeyi kabul etmek, yiyeceği teslim etmek için gerektiğinde anlık olarak yaklaşabilmeleri dışında- müşterilerden ve birbirlerinden bir buçuk metre mesafeyi korumalıdır.

 

El dezenfektanları, restoranınızın girişinde veya yakınında, ödeme bankolarında ve restoranın başka herhangi bir yerinde ya da müşteri/çalışanlarınızın doğrudan etkileşime girdiği yerlerin hemen dışında tutulmalıdır. Her kullanımdan sonra tüm ödeme portalları, kalemler dezenfekte edilmeli, çalışanların düzenli el yıkaması için sistematik olarak molalar verilmelidir.